Kampania SCIMITAR

*** | Kampania SCIMITAR przedstawia fikcyjny scenariusz w realiach symulacji pola walki ArmA 3 dla społeczności ACC – Arma Coop Corps. Wszystkie podobieństwa występujących postaci / zdarzeń / faktów są przypadkowe i niezamierzone. Bazą scenariusza jest fikcyjny konflikt, który nie ma związku z rzeczywistością – twór nie ma na celu nakłaniać do przemocy i nienawiści wobec występujących w nim nacji i postaci. Wszystkie elementy scenariusza oparte są na podstawowej, ogólnie dostępnej  wiedzy z zakresu wojskowości i występujących w nim formacji wojskowych; mają na celu jedynie symulację działań wojskowych.

H7c6CT5.jpg

OPERACJA SCIMITAR
Rok 2018. Kryzys na wschodzie Europy z dnia na dzień zaostrza się. Niepodległa Armia Wyzwolenia (Independent Freedome Army IFA)  – organizacja terrorystyczna, o strukturze nieregularnej armii, utworzona w 2015 roku, europejski odłam ISIL utworzony na terenach quasi państwa – kalifatu [Liban, Irak, Iran, Syria] kontrolowanego przez dżihadstów) prowadzi ofensywę terytorialną na terenach Europy południowo-wschodniej, rośnie w siłę i rozszerza strefę wpływów na kraje sąsiadujące z NATO. Wycofanie się z działań Federacji Rosyjskiej (w dalszym ciągu zaangażowanej w konflikt na swojej zachodniej granicy) i zachowanie czasowej neutralności wobec IFA, wywołało zaostrzenie stosunków z UN i skomplikowanie całej sytuacji wokół konfliktu. Przywódcy IFA w nieoficjalnych komunikatach wyrażają zadowolenie z polityki FR, deklarując tym samym niekierowanie działań terrorystycznych i militarnych w tym kierunku. Zwierzchnicy sił FR zdecydowanie odcinają się od NAW, a wszystkie doniesienia o rzekomym wspieraniu IFA nazywają absurdalnymi pomówieniami. Nieoficjalne źródła donoszą o reorganizacji wojsk FR mające na celu wzmocnienie obrony terytorialnej na terenach przylegających do kontrolowanych przez IFA regionów. W grudniu 2017 na szczycie UE i NATO w Brukseli, przyjęto uchwałę nowelizującą dyrektywę bezpieczeństwa kooperacyjnego z Lizbony w celu przedsięwzięcia działań operacyjnych przeciwko IFA. W ramach działań zbrojnych dowództwo NATO postawiło w tryb najwyższej gotowości grupę bojową () utworzoną w 2015 roku. Wraz ze wsparciem marynarki i lotnictwa USAF w marcu 2018 roku rozpoczęła się operacja NATO, pod kryptonimem SCIMITAR, jako kontrofensywa skierowana przeciwko IFA.
SYTUACJA
20180406CET0530 | SAHRANI – EUROPA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA | Lotniskowiec CVN-91 Intercept, klasy Nimitz

A.BLUFOR

  • Samodzielny pododdział TF-65 JWK (Jednostki Wojskowej Komandosów) | pluton w liczbie 40 osób – dwie drużyny w składach 8 osobowych z jednostką dowodzenia i zespół snajperski | element NRF VJTF| wywołanie STORM/BURZA.
    BURZA (STORM HQ) – dowodzenie > 1 Drużyna PIORUN > 2 Drużyna GROM > Zespół Snajperski SZPICA
  • Oddział Specjalny 22nd SAS w liczbie 8 osobowej drużyny | element NRF VJTF | wywołanie TANK BUSTERS / T.BUSTERS
  • Kompania Specjalna VJTF Piechoty Zmotoryzowanej US Army | w gotowości bojowej na CVN-91 Intercept.

 

B.OPFOR

Wyspa Sahrani jest pod okupacją sił IFA.  W skład sił IFA wchodzą nieregularne oddziały  piechoty  w liczebności od 2-12 rebeliantów, piechoty zmotoryzowanej w pojazdach typu TECHNICAL, lekkich pojazdach opancerzonych klasy BTR i BRDM; oddziałach pancernych wyposażonych w czołgi typu T54m i T72m – rozlokowanych w małych bazach na terenie całej wyspy. Stan osobowy i jednostkowy nie jest określony, wywiad przewiduje liczebność w wielkość 300-500 rebeliantów IFA, około 20-40 lekkich i ciężkich pojazdów.

Dokładniejsze dane mają pojawić się w przeciągu najbliższych godzin. Prognozy pogody zapowiadają przejaśnienia co umożliwi infiltrację wyspy z powietrza i zgromadzenie precyzyjniejszych danych.

Wróg mimo nieregularnej struktury jest poważnym zagrożeniem, dobrze wyposażonym i wyszkolonym z poważnym zapleczem logistyczno-technicznym. Dowódca sił IFA na Sahrani nie jest znany, wywiad robi co może żeby określić jego tożsamość oraz miejsce przebywania.

Wywiad nie może tez konkretnie stwierdzić jaki jest cel IFA w okupacji wyspy. Domniemane jest wykorzystanie przez IFA, pochodzących jeszcze z okresu zimnej wojny, instalacji radarowych i systemów balistycznych pozostawionych przez wojska bloku wschodniego na Sahrani.

C.CYWILE

Sahrani jest zamieszkałe. Cywile bezwzględnie opowiedzą się za nami. Unikają IFA.

Obecność ludności cywilnej wyklucza z operacji użycie ciężkiej artylerii lub niekontrolowanych nalotów.

D.ROE

Walka zbrojna – działania nieregularne. Rebelianci to nieregularna armia, użyć wszystkich dostępnych środków w realizacji rozkazów. Uwaga na  ludność cywilną znajdującą się w obszarze działań zbrojnych. Wszelkie działania łamiące prawa człowieka i w konsekwencji Konwencję Genewską, będą surowo karane.

WARNING ORDER (Rozkaz Alarmowy)
Element sił NRF NATO operujący pod kryptonimem SCIMITAR zostaje wysłany na teren okupowany przez Niepodległa Armia Wyzwolenia (Independent Freedome Army IFA). Cel
podstawowy zajęcie i przejęcie kontroli nad wyspą Sahrani.
ZADANIE
OPERACJĘ SCIMITAR otwiera zadanie bojowe kryptonim ACE OF SPADES
Koordynowana operacja VJTF mająca na celu zajęcie i zabezpieczenie pozycji na północy wyspy w Zatoce Mew.

  • Pododdział SAS zostanie desantowany o godzinie 0300 w celu likwidacji strategicznych celów; dokładniejsze informacje i sposób realizacji w osobnym briefie.
  • Samodzielny pododdział TF-65 JWK zostanie desantowany o świcie w Zatoce Mew- zadanie rozpoznanie i dywersja; dokładniejsze informacje i sposób realizacji w osobnym briefie. Czas na realizację nieokreślony. W przypadku strat lub dużego oporu – wycofać się.

ACE OF SPADES pozwoli na przeprowadzenia dużego desantu i zabezpieczenie terenu operacyjnego w celu zapewnienia niezbędnego zaplecza technicznego do rozlokowania ciężkiego sprzętu i pozostałych sił lądowych.

KOMUNIKACJA
Wszystkie jednostki posiadają radio AN/PRC-152 – Kanały Operacyjne 10-20 radio oraz AN/PRC-343 – Kanały Operacyjne 1-15. LRCR AN117F – Kanał Operacyjny 1. Kanał Alarmowy 5 dla wszystkich typów.
Dobór sposobów komunikacji nastąpi bezpośrednio przed rozpoczęciem operacji.
LOGISTYKA
Dla przewidzianego zadania bojowego dowodzenie nie przewiduje wsparcia logistycznego.
Jednostki pierwszego uderzenia zostaną desantowane drogą morską i z powietrza.
Pomoc medyczna na poziomie jednostki operacyjnej – brak zabezpieczenia MEDEVAC CASEEVAC
POGODA
10’C, mgły i zamglenia, zachmurzenie umiarkowane, możliwe przelotne opady deszczu.

MAPA TAKTYCZNA
sSpqdbA.jpg