AT/AA

at6

 

Głównym zadaniem operatora broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej jest eliminacja wszelkich zagrożeń ze strony pojazdów, lotnictwa a także umocnień przeciwnika. W realizacji zadania służą mu wszelkiej maści wyrzutnie i granatniki, zarówno ręczne jak i stacjonarne. Żołnierz taki uczy się jak obsługiwać narzędzia swojej pracy, jakie są ich charakterystyki, słabe i mocne strony, a także jak dobierać amunicję do celu, który należy wyeliminować.

at2
Cele których eliminacja należy do zadań operatora AT/AA

 

Jeśli na drodze stanie czołg, bojowy wóz piechoty, transporter opancerzony, helikopter, samolot czy bunkier to do akcji wkracza operator AT/AA. Ważną kwestią jest również wiedza na temat typów pojazdów, ich wykorzystania, słabych punktów oraz sposobu zwalczania.

at1
Niektóre dostępne w grze ArmA3 wyrzutnie i granatniki oraz amunicja do nich

 

Do dyspozycji przy wykonaniu zadania będzie miał różne rodzaje sprzętu. Wyrzutnie niekierowane – w których uwzględnić należy opad pocisku, kierowane – które są naprowadzane przy pomocy wyrzutni, czy też typu “odpal i zapomnij’, które same naprowadzają się na cel.

Schemat strefy ‘backblastu’ granatnika M72 LAW, źródło: http://www.inetres.com/gp/military/infantry/antiarmor/M72.html

 

Ważne jest również bezpieczeństwo – większość wyrzutni przy strzale wyrzuca z siebie gazy wylotowe, tzw. “backblast”, który potrafi zranić zarówno operatora wyrzutni, jak i wszystkich dookoła.

at4
Odpalenie pocisku z wyrzutni FGM-148 Javelin

Jeśli nie przeraża Cię wizja nacierających na Ciebie sił pancernych i chcesz się poczuć niczym mityczny Dawid walczący z Goliatem – zapraszamy na szkolenie operatora AT/AA.

Rosyjski żołnierz strzelający z RPG-7 do widocznego wozu opancerzonego
Rosyjski żołnierz strzelający z RPG-7 do widocznego wozu opancerzonego

 

Odznaczenia MC: AT/AA
AT/AA
AT/AA – specjalista

Dodaj komentarz